Keto diéta ako životný štýl: 7 praktických tipov, ako udržať jedálniček pod kontrolou

Začať s keto diétou a zmeniť svoj životný štýl môžete v akomkoľvek veku. Získate pre vaše telo viac energie, aktívnejšiu myseľ a lepšiu fyzickú kondíciu. Začiatok cesty k „zdravšiemu ja“ je pomerne jednoduchý. Je tu obrovská dávka motivácie niečo zmeniť. To sa však môže časom zmeniť. Ketónová diéta by pre nikoho nemala byť len chvíľkovou záležitosťou, ktorá prišla tak rýchlo, ako nakoniec aj odišla. Ide o cestu k zdravému životnému štýlu. V tomto článku sa dozviete sedem tipov, ako si udržať zdravý jedálniček, ako zvládnuť pokušenie a nájsť správnu motiváciu tak, aby vám zdravé stravovanie vydržalo dlhodobo.

1/ Poriadok v chladničke a v kuchynských skrinkách

Ak sa rozhodnete začať s diétou, prejdite si najprv kuchyňu a zbavte sa všetkých potravín s vysokým obsahom sacharidov a všetkých maškŕt a iných nerestí. Doma si nechajte len potraviny, ktoré sú súčasťou vášho nového jedálnička. Uľahčí vám to lepšie zvládať svoje chúťky na niečo nezdravé či nevhodné. Ak sa nemôžete takých potravín zbaviť, napríklad kvôli ostatným členom rodiny, vyčleňte na tieto potraviny jednu kuchynskú skrinku. Ideálne na zámok. Hlavne nemajte pre vás nevhodné potraviny po ruke na kuchynskej linke. Ak ju budete mať stále na očiach, s najväčšou pravdepodobnosťou neodoláte.

2/ Podpora rodiny a kamarátov

Vždy je lepšie na veľa vecí nebyť sám. Podeľte sa so svojím plánom o zmene životného štýlu s rodinou a kamarátmi. Povedzte im, čo chcete dosiahnuť a ako to chcete urobiť. Možno dokonca aj niekoho presvedčíte, aby so vyskúšal s vami. Potom môžete spolu svoje pokroky a zmeny k lepšiemu navzájom zdieľať. Alebo naopak, budete mať v niekom podporu, keď vám bude dochádzať motivácia.

3/ Zoznam s dôvodmi

Spíšte si dôvody, prečo ste sa rozhodli zmeniť svoje stravovanie a životný štýl. Chcete znížiť cukor v krvi, a tým aj riziko diabetu? Chcete schudnú, aby ste mali viac energie pre svoje deti? Alebo chcete znížiť riziko ochorenia Alzheimerovou chorobou, ktorou trpel niekto z rodiny?

Takýto zoznam dôvodov by mal byť vaším hlavným hnacím motorom smerujúcim k zmene jedálnička a životného štýlu. Dajte si ho na dobre viditeľné miesto – na rodinnú nástenku, nočný stolík alebo na chladničku. Jednoducho tam, kde ho budete mať uložený tak, aby ste si mohli vždy pripomenúť, prečo to robíte a prečo by ste mali pri zdravom stravovaní zostať natrvalo.

4/ Plán jedálnička

Ideálne na začiatku každého týždňa si spočítajte, koľko jedál budete potrebovať, a to vrátane snackov. Premýšľajte aj o tom, čo by mohlo vašu zabehnutú rutinu narušiť. Tým máme na vysli napríklad oslavy alebo drink s priateľmi. Aj s tým je potrebné počítať a vopred vymyslieť riešenie, ktoré nebude mať dopad na váš zdravý jedálniček. Jedlá si plánujte na niekoľko dní vopred alebo pokojne na aj na celý týždeň.

5/ Zdravá desiata

Prechod na zdravú stravu sa nestane len tak cez noc. Je nevyhnutné podchytiť a zvládnuť aj nečakané zásahy do vašich plánov, ako je napríklad porada v práci, ktorá sa pretiahne na dlhé hodiny. V týchto prípadoch by ste mali mať vždy po ruke zdravé nízkosacharidové snacky. Ideálne sú proteínové tyčinky, proteínové chipsy, proteínové sušienky alebo dokonca čokoláda.

6/ Všetko si plánujte s dostatočným predstihom

Ak sa rozhodnete začať s nízkosacharidovou stravou, neznamená to, že sa musíte uzavrieť pred celým svetom a žiť vo svojej „nízkosacharidovej bubline“. Len sa naučte dobre plánovať. V piatok vás čaká večera s priateľmi? Mrknite sa predstihom na menu v reštaurácii. Aspoň si vopred vyberiete jedlo a drink a vyhnete sa zdĺhavému rozhodovaniu na mieste, ktoré by s najväčšou pravdepodobnosťou skončilo niečím nezdravým.

Ak ste pozvaní na oslavu narodenín k nemu domov, ponúknite sa, že pripravíte časť občerstvenia. Vďaka tomu môžete pripraviť pokrm v súlade s vaším zdravým jedálničkom. Každý hostiteľ vás bude zbožňovať bez ohľadu na fakt, že to robíte predovšetkým kvôli sebe.

Na párty dorazte s fľašou nízkosacharidového vína. Dajte si však maximálne jeden pohárik. Pre prípad najvyššej núdze buďte radšej všade vybavení vlastným zdravým snackom.

7/ Je potrebné nebrať keto diétu ako diétny výstrelok

Tak isto, ako náhla aktivita nepovedie k dlhodobému zlepšeniu kondície, nejde ani natrvalo schudnúť žiadnou rýchlou diétou. Ketónovú diétu nie je možné držať dlhodobo, ale nízkosacharidové stravovanie áno. Ak zdravá strava a návyky budú bežnou súčasťou vášho každodenného života, budete z toho len profitovať. Ak to je nutné si uvedomiť. Prepnite ten spínač vo vašej hlave a vnímajte prechod na nízkosacharidový jedálniček ako trvalé riešenie. Podľa toho sa správajte a premýšľajte. Ak po vás chňapne chuť na maškrty, pripravte si proteínový dezert alebo domáce proteínové nanuky. Ak ste často na cestách a večeriate vonku alebo v aute, zistite si vopred, ktoré nízkosacharidové jedlá si môžete objednať. Ak je u vás doma ráno chaos, naučte sa chystať si raňajky deň vopred.

NÍZKOSACHARIDOVÉ STRAVOVÁNIE BUDE FUNGOVAŤ DLOUHODOBO IBA V PRÍPADE, AK SA STANE VAŠÍM ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM

Nie je to také ťažké. Stačí svoj nový životný štýl zladiť so svojím každodenným rozvrhom, domácnosťou a kariérou. Zbavte sa nezdravého jedla, nebojte sa požiadať o podporu vašich priateľov, plánujte jedlo vopred a buďte si istí v tom, čo robíte. Vždy, keď si nebudete vedieť rady a váš deň bude veľmi hektický, spomeňte si na tipy z tohto článku.

 

 

 

 

98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €