Ako funguje ketónová diéta?

Princíp tejto diéty je vcelku jednoduchý, a zrejme aj preto si ju obľúbilo mnoho celebrít, ale aj obyčajných ľudí. Na rozdiel od iných diét totiž funguje bez toho, aby musel človek tráviť hodiny v telocvični a alebo vymýšľaním zložitého jedálnička. A to je predsa sen každého, kto bojuje s kilami navyše.

Obecně keto diéta funguje na princípe obmedzenia príjmu sacharidov, vďaka čomu sa organizmus dostáva do stavu takzvanej ketózy, kedy si neberie energiu zo sacharidov, ale z ketónov. Tie vznikajú práve spaľovaním tukov, nie sacharidov.

A čo znamená slovo ketóza? Je to vlastne iné pomenovanie pre spaľovanie tukov. Telesný tuk je štiepený na malé čiastočky mastných kyselín, ktorým sa hovorí ketóny. Tie dodávajú energiu tkanivám. Nemusíte sa báť, že by navodenie tohto stavu bolo pre telo nebezpečné, naši dávni predkovia v stave ketózy žili vlastne neustále, pretože sa živili prevažne mäsom a sacharidov konzumovali minimum. Stav ketózy teda nie je nežiaduci, naopak zabezpečuje telu potrebnú energiu štiepením tukov, ktorých máme v dnešnej dobe v strave nadbytok. Ketóza týmto spôsobom pomáha chrániť vitálne orgány v tele.

Ako taký stav ketózy v tele navodíme? Vybraným a vyváženým jedálničkom, v ktorom je minimum sacharidov. Hlavným prvkom jedálnička sa v prípade ketónovej diéty stávajú kvalitné bielkoviny. Príjem sacharidov by nemal byť vyšší ako 50 g denne. Konzumuje sa teda predovšetkým chudé mäso, zelenina a mliečne výrobky. Naopak je potrebné sa vyhnúť zemiakom, ryži, pečivu, obilninám, alkoholu či sladkému ovociu. Ak totiž zjete sacharidov viac, môže sa chudnutie zastaviť a stav ketózy sa naruší. Pre väčšinu ľudí je však striktné stráženie jedálnička príliš náročné. Našťastie existuje riešenie v podobe už pripravených balíčkov presne na mieru.

Pred tým, než sa do chudnutia pustíte, je potrebné si určiť cieľ: koľko kilogramov by bolo ideálne schudnúť a podľa toho si keto diétu naplánovať. Je už len na vás, či ju budete držať dva týždne, tri či štyri. Pretože je stráženie jedálnička v tomto prípade pre laika dosť náročné, môžete si vybrať už z vopred pripravených balíčkov, ktoré pokryjú jednotlivé porcie jedla na vami zvolené obdobie. Potom už si stačí len jedlo pripraviť a môžete si byť istí, že telu dodáte potrebné množstvo všetkých živín, vitamínov i minerálov bez toho, aby ste porušili proces ketózy. Jedálničky sú navyše pripravované z kvalitných potravín bez chemických prísad. Odpadá nudné počítanie kalórií, čítanie etikiet potravín a vymýšľanie zložitých receptov. Okrem pravidelného jedla však nezabúdajte aj na dostatočný prísun tekutín, ktorý je rovnako dôležitý a mal by sa pohybovať okolo 3 litrov denne (nesladených nápojov).

Ketónová diéta má 3 fáze. V prvej fáze dochádza k naštartovaniu ketózy. V tejto fáze jete päť vopred pripravených jedál a povolená je aj zelenina (len pozor na sladké druhy!). Dĺžka tejto fázy sa odvíja od toho, koľko kíl chcete schudnúť. Ak napríklad iba 5 kg, bude táto fáza trvať týždeň, ak je váš sen "dať dole" 15 kg, bude prvá fáza trvať 4 týždne. V prvých dňoch môžete pociťovať miernu únavu, ale počas niekoľkých dní sa tento pocit úplne vytratí. Druhá fáza, ktorej dĺžka sa tiež odvíja od množstva zhodených kilogramov, obsahuje tri vopred pripravené jedlá, ale už možno zaradiť do jedálnička aj dve bielkovinové jedlá podľa ľubovôle. A tretia fáza, čiže stabilizačná, už nemá určenú dĺžku, ale ide v nej o to, aby nedošlo k jojo efektu. Aj v tejto fáze je teda potrebné dodržiavať jedálniček, ktorý vám odborníci zadarmo pripravia priamo na mieru.

Ak sa obávate, že budete hladovať ako vlk, tak nemusíte. Jednak jete aspoň päť porcií jedla denne a jednak proces ketózy v tele týmto stavom, kedy má človek chuť vyplieniť chladničku, zabráni. Dostatočný príjem bielkovín navyše ochráni aj vašu svalovú hmotu a zaručí, že budete chudnúť len a len tuk. Ketónová diéta dodá vášmu telu energiu a vás bude chudnutie konečne baviť.


98 %zákazníkov náš obchod odporúča zo 387 recenzií na Heureka.sk

Sledujte nás, pochváľte sa fotkami vašich receptov a hlavne výsledkov. #ketomixskZobraziť profil

Nemáte ešte účet?

Zaregistrujte sa a získajte veľa výhod:

Darček k narodeninám - nezabudnite vyplniť dátum svojho narodenia

Zľava z opakovaných nákupov

Prehľad všetkých vašich objednávok

Rýchla opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovať svoje údaje

Registrovať sa

Nebudete na to sami!

Tisíce ľudí ako ste vy tu zdieľa svoje výsledky, motivujú sa navzájom a naši výživoví poradcovia Vám tu zodpovedia všetky Vaše otázky. Využite podpory od ostatných a začnite chudnúť už dnes!

PRIDAŤ SA DO SKUPINY

ČLENOVIA viac ako 16 000 členov

Možnosti dopravy

DPD
4,40 €
Zásielkovňa
3,50 €